Cosmic Horizon Litepaper-Türkçe

MAHOF
7 min readApr 9, 2022

--

Oynanış ve Teknolojiye Genel Bakış

Sürüm 0.5

1. Giriş

Bu belge, Cosmic Horizon oyun içi evreni ve oyun dinamiklerine genel bir bakış sağlamalıdır. Oyun içi evren, oynanış, jetonlar ve teknoloji olmak üzere ele alınacak en önemli konular.

1.1

Cosmic Horizon, 1990'ların çeşitli macera ve strateji oyunlarından ilham alan, strateji ve ticaret tabanlı kozmik çok oyunculu bir oyundur. Oyunun temel unsurları Evrenden (her biri binlerce ayrı sektöre bölünmüş kadranlardan oluşur) ve içindeki unsurlardan oluşur: Oyuncular, Gemiler, Gezegenler (özel gezegenler dahil), Limanlar (özel limanlar dahil), ve Şirketler.

1.1a Oyuncular

Oyuncular, özel kişiler olarak kendi başlarına oynayabilir veya galaktik hegemonya arayışında işbirliği içinde çalışmak için şirketler kurabilirler. Her oyuncunun, oyuncu kartı olarak bilinen oyun içi kimliğinin deposu olan NFT biçiminde benzersiz bir avatarı vardır.

1.1b Gemiler

Her iş için doğru alet vardır. Her biri kendi avantaj ve dezavantajlarına sahip çok çeşitli farklı gemiler, oyunu nasıl oynamak istediklerine ve eldeki kaynaklara bağlı olarak doğru gemiyi (veya gemileri) seçecek oyunculara sunulacak: kargo taşımacılığı için yük gemileri, keşif için daha küçük gemiler, ağır kruvazörler, nöbetçiler, şirket makasları vb. Her geminin benzersiz bir (a) saldırı oranı , (b) savunma oranı , © yanma oranı (yani yakıt verimliliği) ve (d) maksimum depolama kapasitesi vardır . Gemiler, performanslarını ve stratejik değerlerini artırmak için özel öğeler ve ekipmanlarla donatılabilir.

Gemiler satın alınabilir, satılabilir, ele geçirilebilir veya yok edilebilir*. Oyuncu için ulaşım, ticaret ve savaş araçlarıdır.

*Yalnızca ele geçirilebilen belirli özel gemiler (şu anda yalnızca aşağıda açıklanan NFT satışı sırasında mevcuttur) dışında.

1.1c Gezegenler

Her biri farklı bir rolü yerine getiren çeşitli gezegen türleri vardır. Gezegenler evrene dağılmıştır ve oyuncular tarafından bir gezegen oluşturma cihazı (PGD) kullanılarak oluşturulabilir. Gezegenler kolonize edilebilir ve daha sonra geliştirilebilir. Gelişmiş gezegenlerdeki kolonistler, gezegenden kaynakları çıkarır ve meta üretir. Yeterince yükseltilmiş bir gezegende bir metropol, kalkan jeneratörü, atmosferik savunma, depolama ve bankacılık tesislerinin yanı sıra yönetilmesi gereken büyüyen bir nüfus olacaktır. Özel gezegenler , yerleşmeleri için gelişmemiş bir gezegene götürülmek isteyen, hevesli kolonistlerle önceden doldurulur.

1.1d emtialar

(Başlangıçta) üç temel ürün vardır ( cyrillium kristalleri, yenilebilir ürünler, donanım). Emtialar starport’larda veya oyuncular arasında alınıp satılabilir ve oyuncular emtia arbitrajı yoluyla gelir elde edebilir. Gezegenler de fazla meta üretirler, ancak bunları gelişme sırasında tüketirler. Geliştirme sürecini hızlandırmak için metalar satın alınabilir ve gezegenlerde depolanabilir veya yıldız limanlarında satılmak üzere çekilebilir.

1.1e Starport’lar ve Özel Portlar

Starport’lar

Oyun içi evrende, başlangıçta üç temel ürünü alıp satan çeşitli yıldız limanları bulunur. Fiyatlar limandan limana değişir ve oyuncular emtia arbitrajı yoluyla gelir elde eder.

Space Dock (özel)

Space Dock, oyuncunun ziyaret edip keşfedebileceği özel limanlardır. Space Docks, özel yakıt ikmal istasyonları, gemi alım satımı için tersaneler, bir ekipman deposu (özel eşyaların satın alınması için), bir banka, bir kantina, gemi deposu ve diğer alanlar sunar.

Yakıt ikmali portları (özel)

Bir oyuncunun motoru, silahları ve kalkanları, kirilyum kristalleri ile beslenir. Bunlar normal yıldız limanlarından satın alınabilir veya gezegenlerden toplanabilir. Ancak, oyuncunun depolama kapasitesi, gemilerinin depolama ambarları ile sınırlıdır. Taktik sistemlerinizi tamamen yenilemek için depolarınızda taşıyabileceğinizden daha fazla yakıt gerekebilir. Yakıt ikmali portları, depolama limitlerinizi atlayarak bu taktik sistemlerin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.

1.1f Şirketler

Gerekli olmamasına ve oyuncular oyundan özel kişiler olarak keyif alabilmelerine rağmen, şirketler işbirlikçi oyun sağlayan kritik bir araçtır. Şirketler, kaynaklara toplu olarak sahip olabilir ve bunları yönetebilir.

Çoğu oyuncu, uzun vadede en büyük başarıyı bir şirket kurarak veya bir şirkete katılarak ve kolektif çabalarının meyvelerini toplayarak elde edecektir. Belirli bir şirketin büyüklüğü sınırlıdır, bu nedenle işbirlikçilerinizi dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekecektir.

2. Oynanış

Cosmic Horizon, geçmişin strateji ve uzay ticaret oyunlarının öncülerine saygılarını sunar ve onlardan ilham alır. Bu klasikler tarafından oluşturulan genel kavramlar, yeni bir ticaret/strateji oyununa yönelik bu modern, blok zinciri tabanlı yaklaşıma ilham verdi.

Oyun içi deneyim, bazı modlarda 2D kokpit arayüzü kullanan dinamik oyun ve diğer modlarda tamamen sürükleyici bir ortam (örneğin, Star Dock’ta diğer oyuncularla etkileşime girerken) içerecektir. Star Dock ve gezegen deneyimleri, oyuncuların sesli sohbet ederek, ittifaklar kurarak ve gerçek zamanlı olarak birbirlerine eşya satarak birbirleriyle daha kişisel bir düzeyde etkileşime girebilecekleri topluluk temelli bir yaklaşımı simüle etmek içindir.

2.1 Genel Bakış

Evren başlangıçta numaralandırılmış sektörlerden oluşan bir takımyıldızdan oluşur; lineer olarak düzenlenmemiştir.

Oyuncu, bir gemi satın alıp donatabilecekleri bir Stardock’ta başlar ve ardından uzayı keşfetmeye başlar. Evren çok geniş ve sağlanan bir harita yok. Bu nedenle, ticaret yapmak için karlı yıldız limanlarını ve güvence altına almak ve savunmak için stratejik olarak önemli sektörleri keşfetmek için keşif hayati önem taşır.

Belirtildiği gibi, keşif sırasında oyuncu çeşitli yıldız limanlarında durabilir ve emtia satın alabilir veya satabilir ve kozmik arbitraj yoluyla para kazanabilir.

Bir oyuncu bir gezegen keşfederse, onu talep edebilir ve kolonileştirebilir. Bu, korunan özel gezegenlerden birinden istekli kolonicileri toplayarak ve onları kolonileştirmek istediğiniz gezegene bırakarak gerçekleştirilir. Yeterli sömürgeci ve kaynaklarla, gezegeni geliştirmeye/yükseltmeye başlayabilirsiniz. Yükseltilmiş gezegenler, kalkanlar ve atmosferik savunmalarla güçlendirilebildikleri için önemli bir stratejik rol oynamaktadır. Oyuncunun uyumlu bir gemisi varsa, yeni bir gezegen oluşturmak için bir Gezegen Üretme Cihazı (PGD) satın alabilir.

Yolculuğunuz boyunca diğer oyuncularla karşılaşacaksınız ve onlara saldırmakta, onları görmezden gelmekte veya onlarla işbirliği yapmakta özgürsünüz. İşbirliği gayri resmi veya resmi olarak gerçekleşir, ikincisi bir şirket kurarak gerçekleştirilir. Bir şirketle, birden fazla oyuncu toplu olarak gezegenleri, fonları, kaynakları ve stratejik savunmaları ortak tutabilir. Kurumsal bir üye mayın veya saldırı uçağı düşürürse, bunlar yalnızca bireysel bir oyuncuyu veya diğer şirketlere ait oyuncuları patlatacak veya saldıracaktır.

Oyunun nihai amacı, mal veya emtia ticareti yaparak, diğer oyunculara saldırarak (korsanlık veya bir sözleşmeyi yerine getirmek), gişeleri toplayarak ve diğer birçok yolla para kazanmaktır. Bu fonlar daha sonra daha iyi gemiler satın almak, gezegenlerinizi yükseltmek ve genellikle oyundaki varlığınızı uygulayabileceğiniz ve sürdürebileceğiniz ve çeyreğe hükmetmeye çalışabileceğiniz bir cephanelik geliştirmek için kullanılabilir. Daha fazla kaynak, daha fazla alanı kontrol etmenizi sağlar (ticaret için yeni fırsatlar açar).

Rakipleriniz güçlendikçe, bir güç dengesi yaratmak için kendinizi (kısa veya daha uzun vadede) başkalarıyla hizaya sokmak sizin yararınıza olacaktır.

3. Teknoloji

Cosmic Horizon Network, Cosmos SDK’yı, içerdiği temel modüller dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere blok zinciri için bir başlangıç ​​noktası olarak kullanacaktır. Temel modüllerin yanı sıra, ağımızın altında yatan teknoloji, akıllı sözleşmelerin ve çeşitli Go modüllerinin kullanımıyla geliştirilmiştir. Blok zinciri teknoloji yığınımıza entegre Go modülleri, zincir içinde iç içe yönetişime izin veren ve daha sağlam bir oyun sağlayan Cosmos SDK Grupları Modülünü içerir. Yığın içinde eko-kredi modülü de kullanılıyor ve bu da Cosmic Horizon oyununun gerçek dünya etkisine sahip olmasını sağlıyor. Oyunculara maceraları sırasında olumlu ekolojik sonuçlara katkıda bulunma fırsatı sunar. Cosmwasm ile oluşturulmuş akıllı sözleşmeler, ağımızın ekonomi tasarımında çok yönlülüğe ve oyun içi varlıkları NFT’ler biçiminde sağlama becerisine sahip olmasını sağlayacaktır. Gerçek oyun, açık kaynaklı Unreal Engine kullanılarak oluşturulacak

4. NFT’ler

Non-Fungible Tokens (NFT’ler), mevcut blockchain tarihindeki en yenilikçi teknolojilerden biridir. Cosmic Horizon NFT’ler, oyundaki gerçek varlıkları temsil eden, zincir üzerinde oyuncu istatistiklerini ve çeşitli gemiler hakkında bilgileri depolamak için kullanılan özel tasarlanmış 2D görüntüleri içerir. NFT’ler oyun içinde bir kez kullanıldığında, Unreal Engine, kullanıcıya daha gelişmiş bir deneyim vererek bunların 3B nesneler olarak temsil edilmelerine olanak tanır.

4.1 NFT Satışı

NFT İndirimi, her biri farklı avantajlarla gelen üç aşamada gerçekleşecek: beyaz liste aşaması 1, beyaz liste aşaması 2 ve genel satış. İlk satışımızdaki NFT’ler, Cosmic Horizon oyununun doğuşuna özgüdür ve bir daha asla oyun içinde mevcut olmayacaktır. Kullanıcılar beyaz listeye girebilmek için tweet atmak, discord sunucusuna kullanıcı eklemek ve Cosmic Horizon YouTube kanalını takip etmek gibi çeşitli görevleri yerine getiriyor.

4.2 NFT Ayrıntıları

Şu anda mevcut olan tek NFT’ler, aşağıda açıklandığı gibi özel genesis avatarları ve gemileridir ve her birinin benzersiz oyun içi yetenekleri vardır. İlk NFT satışımız sırasında, kullanıcılar üç benzersiz avatar ve üç benzersiz gemi arasından seçim yapabilir.

4.2a Avatarlar ve Gemiler

Krongla — Bir uzay savaş gemisi ile Dünya Fetheden Savaşçı Yarışı . Bu, fethetmek için yeni gezegenler arayan evreni araştıran bir kültürdür. Gemileri savaş için inşa edilmiştir, ağır silahlar ve kalkanlarla donatılabilir.

Filkotl — Kendileriyle ticaret yapacak diğer kültürleri arayan evreni dolaşan tüccarlar. Çok fazla envanter tutabilen ancak çok hızlı olmayan ve orta miktarda silaha sahip kargo gemileri işletiyorlar .

Uvlar — Evreni dolaşan ve farklı sektörleri haritalayan bilim adamları. Bilim gemileri çok hızlıdır, ancak fazla envanter tutamazlar ve muazzam miktarda silah veya kargo ambarına sahip değildirler.

5. Cosmic Horizon ($COHO) Simgesi

Cosmic Horizon ($COHO), Qwoyn Studios, Inc’in işleyişi ve Cosmic Horizon oyununun geliştirilmesi için merkezi işlevleri yerine getirmek amacıyla bir blok zinciri olan Cosmic Horizon Network’e özgü bir blok zinciri belirteci olacaktır. Temelde $COHO, oyun içi deneyimler için ödüllerin dağıtımını mümkün kılan işlevler karışımına erişmek için kullanılabilen programlanabilir dijital belirteçlerdir.

Herhangi bir para biriminin veya jetonun sahiplerine benzer şekilde, $COHO sahipleri de Kozmik Ufuk Ağı ekonomisine ve yönetimine katılma olanağına sahiptir. $COHO, paydaşları teşvik eden şeyin bir parçasıdır ve Cosmic Horizon oyununun devamını sağlar. Simgenin kendisi, Cosmic Horizon Network’ün ortak altyapısını sürdürme ve kullanma konusunda ortak bir pay temsil eder. Gelecek Jetonlar için Satış Anlaşmaları (SAFT’ler) aracılığıyla satın alınan $COHO’lar, proje destekçilerine Cosmic Horizon Network faaliyete geçtiğinde jeton tahsisleri alma hakları verecektir. İlk Jeton Oluşturma Etkinliğinden itibaren, yeni basılan jetonlar Cosmic Horizon Network tarafından yayınlanacak ve ağ üzerinde çalışan doğrulayıcılar tarafından basılacaktır.

5.1 Token Min ve Dağıtımı*

Cosmos “enflasyon” mekanizmasıyla orantılı olarak, bağlı $COHO jetonlarının sayısına göre $COHO adreslerine jetonlarda yıllık bir artış tahsis edilir. Bu, $COHO sahiplerini ağın güvenliğini sağlamaya aktif olarak katılmaya teşvik eder ve katılmayanları caydırır. Enflasyon, stake edilen $COHO yüzdesine göre %20 ile %45 arasında olacaktır. Tokenlerin %67'si veya daha fazlası stake edildiğinde token arzında %20'lik bir artış olacak, %67'den az stake edildiğinde ise %45'e yükselecek. Cosmic Horizon Network, bunun değişmesi için bir yıllık bir pencere ile başlatılan Cosmos’a benzer bir yaklaşım izleyecek.

*Bu bilgiler değişebilir ve tokenomik makalemizde daha ayrıntılı olarak açıklanacaktır.

5.2 Ücretler

Diğer dağıtılmış defterler gibi, Cosmic Horizon Network de tüm işlemler için $COHO jetonlarında ücret toplayacaktır. Cosmic Horizon Network, mümkün olduğunda işlem maliyetleri önceden hesaplanacak ve işlemler ya tamamen başarılı olacak ya da tamamen başarısız olacak ve yeterli token sağlanmadıysa tüm tokenleri döndürecek şekilde tasarlanacaktır.

6. Jeton Satışı

Takım jeton tahsisi yapma serbestliğine sahip olmak için, ilk SAFT’ler Qwoyn Studios, Inc. ile imzalanacak. Gelirler kısmen Cosmic Horizon oyununun ve Cosmic Horizon Network’ün geliştirilmesi için kullanılacak.

Sorumluluk Reddi: Bu belgede yer alan bilgiler önceden bildirilerek veya bildirilmeksizin değiştirilebilir ve yasal olarak bağlayıcı bir sözleşme teşkil etmez.

--

--

MAHOF

…miner…miner…miner… Professional Node Operator